Providing you the best range of 200 watt led flood light, led flood light, 200w led flood light, high beam 400watt led flood light, high bay light and 30w led floodlight with effective & timely delivery.
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP200W |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 680 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | SUN50FLD |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNKIP |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | SUNKIPGM200W |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNKIP |
| Warranty | 3 Years |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUN400WHIGHW |
| Beam Angle | 360 DIGREE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Power | 100W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | SUNKIP |
| Luminous Efficacy | 150 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP65 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 3 Years |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 380 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30W |
| Body Type | Back Choke |
| Light Color | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Beam Angle | 120° |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Mounting Type | Recessed |
| Light Color | Cool White |
| Cutout Size | 150 mm |
| Body Material | Polycarbonate |
| Warranty | 2 Year |
| IP Rating | IP66 |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Power (Wattage) | 15W |
| Panel Size | 6x6 inch |
| Light Color (CCT) | Cool White |
| Dimmable | No |
| Mounting Type | Recessed |
| Body Material | Aluminium |
| Warranty | 2 Years |
| CRI (Ra) | >80 |
| Body Style | Standard Frame |
| Input Voltage | 90-265V AC |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 150W |
| Body Type | Back Choke |
| Light Color | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Beam Angle | 120° |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 150W |
| Body Type | Back Choke |
| Light Color | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Beam Angle | 120° |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 3250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 300W |
| Brand | SUNKIP |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 2 Years |
| Beam Angle | 120° |
| Body Material | Aluminium Die-cast |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Surge Protection | Up to 6kV |
| LED Type | SMD |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 250W |
| Brand | SUNKIP |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 2 Years |
| Beam Angle | 120° |
| Body Material | Aluminium Die-cast |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Surge Protection | Up to 6kV |
| LED Type | SMD |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Brand | SUNKIP |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 2 Years |
| Beam Angle | 120° |
| Body Material | Aluminium Die-cast |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Surge Protection | Up to 6kV |
| LED Type | SMD |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Power | 200W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | SUNKIP |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Model Type | Lens Type |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP65 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Power | 100W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | SINKIP |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP65 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Brand | SUNKIP |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 2 Years |
| Beam Angle | 120° |
| Body Material | Aluminium Die-cast |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Surge Protection | Up to 6kV |
| LED Type | SMD |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Brand | SUNKIP |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 2 Years |
| Beam Angle | 120° |
| Body Material | Aluminium Die-cast |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Surge Protection | Up to 6kV |
| LED Type | SMD |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 120W |
| Body Type | Back Choke |
| Light Color | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Beam Angle | 120° |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 150W |
| Body Type | Back Choke |
| Light Color | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Beam Angle | 120° |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 120W |
| Model Type | Lens Model |
| Brand Name | SUNKIP |
| IP Rating | IP66 |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Surge Protection | 6 kV |
| Beam Angle | 120 Degree |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 380 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 36W |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 2 Years |
| LED Make | Osram |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| Beam Angle | 120 Degree |
| CRI (Color Rendering Index) | > 70 |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 120W |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 2 Years |
| LED Make | Osram |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| Beam Angle | 120 Degree |
| CRI (Color Rendering Index) | > 70 |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 120W |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 2 Years |
| LED Make | Osram |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| Beam Angle | 120 Degree |
| CRI (Color Rendering Index) | > 70 |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNKIP |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | LANS |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP200W |
| Beam Angle | 160DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNKIP |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP200W12GM |
| Beam Angle | 160DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNKIP |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | LANS |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP200W |
| Beam Angle | 90DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKP50W |
| Beam Angle | 90DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 4450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 350W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIPGMD350W |
| Beam Angle | 90DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 12400 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 1000W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP1000WGMBK |
| Beam Angle | 90DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4550 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 300W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP300WFJ |
| Beam Angle | 120DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 250W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP250LEDGM |
| Beam Angle | 120LED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 500W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP500W |
| Beam Angle | 90DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 120W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP120WDOB |
| Beam Angle | 160DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 250W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP250WGMBK |
| Beam Angle | 120DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 120W |
| IP Rating | IP66 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP120WLM |
| Beam Angle | 90DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 3450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 250W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP250W |
| Beam Angle | 120DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4550 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 300W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP300WGMDK |
| Beam Angle | 120DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP200W |
| Beam Angle | 90DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| IP Rating | IP67 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP50WGMLAS |
| Beam Angle | 90DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 500W |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E27 |
| Model Name/Number | SUNKIP590WGHM |
| Beam Angle | 90DG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Amit Kumar (CEO)
Sunkip Lighting India Private Limited
Ground Floor, B 21, Joshi Colony Manda Wali, Fazalpur, Opposite MCD Primary School, Delhi, New Delhi - 110092, Delhi, India